Hakkında

İLKE Vakfı altında faaliyet gösteren Sivil Toplum Akademisi (STA) ile nitelikli bir sivil toplum için düşünce ve modeller üretilmektedir. Sivil Toplum Bibliyografyası Projesi ile bu alanda bir ilk gerçekleştirilerek sivil toplum alanında yapılmış çalışmalar bir platform altında araştırmacıların istifadesine sunulmuştur. Bu şekilde sivil toplum alanında üretilmiş olan bilgi birikimini tek bir platform altında toplayarak, sivil toplum alanında çalışan araştırmacılar ve faaliyet gösteren kurumlara bir veri tabanı oluşturmak hedeflenmiştir.

Bibliyografya; kitap, makale, tez gibi yayınların sistematik ya da alfabetik bir şekilde düzenleyerek, yayınlara ilişkin yazar, başlık, yayın ayrıntıları gibi bilgilere erişimi sağlamaktadır. Sivil Toplum Bibliyografyası ile sivil toplum alanında yapılmış son 40 yılda Türkçe yapılmış olan kitap, makale, tez ve rapor vb. eserler derlenerek 9 bine yakın veri, veri tabanında paylaşıma hazır hale getirilmiştir.

Bibliyografyada yer alan her bir eserle ilgili en az 2 anahtar kelimenin yanında araştırmacılar bu bibliyografya sayesinde uluslararası ilişkiler, hukuk, yönetim ve sosyoloji gibi çok geniş bir alan başlığı kategorisinde arama yaparak ilgili literatürdeki eserlere kolayca ulaşabileceklerdir. Kullanıcılar güncel metinlere arama motoru üzerinden anahtar kelime, başlık, konu, alan ve tarih gibi farklı değişkenlere göre arama yaparak ulaşabilecek ve farklı filtrelerle aramalarını özelleştirebileceklerdir.